Náš halloween

Niečo z histórie:

Halloween bol pôvodne pohanský keltský sviatok konca leta, slávený za prvého mesačného splnu. Kelti verili, že vtedy sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Ochranou proti týmto duchom bolo svetlo, najskôr v podobe ohnivých uhlíkov. Starí Slovania nadväzovali na dávnovekú mytologickú predstavu Keltov a chránili sa svetlom, ktoré nosili svetlonosi. Neskôr sa svetlo presunulo do tekvíc. V 17. storočí tento zvyk preniesli Európania do Ameriky.

So sviatkom Halloween sa spája vydlabaná tekvica s otvormi v podobe tváre a zvnútra osvetlené sviečkou či kahancom, ktorá slúži ako lampáš. S jeho vznikom súvisí aj iná povesť. Podľa írskeho folklóru bol Jack lenivý, ale lišiacky sedliak, ktorý okabátil diabla, ktorý pre neho prišiel. Na dolapenie diabla použil kríž. Jack diabla prepustil za sľub, že jeho duša sa nikdy nedostane do pekla.

O nejaký čas hriešnik Jack zomrel, do neba ho nevzali a do pekla ho podľa dohody odmietol prijať diabol. Jack nariekal, že bez svetla nevie, kam sa má pohnúť a vtedy mu dal diabol žeravý uhlík z pekelného popola, ktorý nikdy nezhasne. Jack vydlabal pôvodne repu, dal do nej uhlík a vydal sa na nekonečné túlanie svetom hľadajúc miesto na spočinutie. Tak sa zrodil Jack of the Lantern alebo Jack-o'-Lantern. Len repu nahradila pôsobivejšia tekvica. Vyrezávané, strašidelne pôsobiace tekvice spájame najmä so sviatkom Halloween v americkom poňatí.

Podľa niektorých názorov sa však Halloween prieči podstate toho, v čo by mal každý človek veriť – dobro, spravodlivosť a kultúru života.

 

Halloween a my:

Aj my sme si pripomenuli tento sviatok, keďže ako angličtinárska trieda máme poznať aj kultúru národov, ktorých jazyk sa učíme. A aké aktivity sme absolvovali? Bolo ich veľa: vyzdobili sme si triedu kresleními tekvicami, vyrábali sme si halloweenske masky, vydlabávali sme tekvice, zahrali sa napínavú a strašidelnú hru, oboznámili sme sa s históriou tohto sviatku, mali sme aj strašidelnú návštevu, ale hlavne bola po celý deň zábavaa samozrejme nechýbali ani sladkosti.